Çocuklarda Ateş Sınırı Ne Olmalıdır?

Bugünlerde sağım, solum, önüm, arkam virüs kaynıyor. Buna başta çocuklarım da dahil. Hele ki sosyal medya gripli olan hastalar ile kaynıyor. Herkesin elinde bir ateş ölçer, hikaye de 37ler, 38 derece ateşler birbirini kovalıyor. Bizim evde de aynı serüven aslında. İlay, iyileşiyor. Pat Uraz hasta oluyor. Uraz iyileşiyor, pat yeniden İlay hasta oluyor. Tabi Berkan ve ben zaten sürekli hastayız. Çocukların hastalığından iyileşemiyoruz ki.

Günlerden bugün Uraz’ın hastalığı geçti bu sefer de İlay hasta oldu. Gül gibi çocuğum öğle uykusuna yattı arkasından ağlayarak uyandı. Tabi ben başta anlamadım. Nereden çıktı ki bu hastalık!

Yemek yiyoruz, yom karnım ağrıyor, yok bacağım ağrıyor diye diye kıvranmaya başladı yanımızda. Dedim heeehh beğenmedi bizim minik yavrucak yemeği bahaneler bahaneler birbirini kovalıyor. Dedim annem yemeğini bir şeyin kalmayacak, bak ye bi sen 🙂 Tipik Türk anası oldum çıktım işte o vakit.

Yooook bizim yavrucak bana mısın demedi yok bacağım ağrıyor, yoook totom ağrıyorlara devam etti. Neyse dedim sustum, üstelemedim bu sefer.

Berkan’ın diş randevusu vardı, hadi gidelim diye kalktık tam evden çıkacağız. İlay’ın sırtına bir bakayım dedim. Tesadüf o ya, sırtına bakasım tuttu. Çocuk yanıyor aşkım dedim. Hemen ateş ölçeri getirdi. Bir baktık 38.8 ateş. Oyyyy başımıza gelen dedik. Korkusuzca çıktık dişarı. Tabi ben sokak falan demiyorum 10 dakika da bir ateşini ölçüyorum 🙂

En son sokakta 39.5 i görünce eve geçelim dinlensin çocukcağazım dedim. Geçtik eve. Doktor nerdeeeee? Gitmedik tabi. Gitsek ne olacak sanki? Verecek ilacı, takacak serumu hooop iyi bakterileri de kötü bakterileri de öldürüp götürecek.

Çocuklarda yüksek ateş

Diyeceğim şu ki; şuanda çocuğum ateşler içerisinde yatağında yatıyor. Ahan da demin ölçtüm 40.1 i gördüm. Dur dur sakin ol.

Gördün mü dereceyi?

Şimdi bu ateşin azı çoğu olmaz. Bazı çocuklar 37 derece ateşte yere sarilir, bazısı 41 derece ateşe bile bana mısın demez. Tüm doktorların bir ortalaması var 38 derece üstü ateş tehlikelidir diye. Yok öyle bir şey inanma. Çocuğunu gözlemle. Zırt pırtta ateşini ölçüp bence kendini strese sokma.

Çocuk hastayken atesi düşürdüğünüzde hastalık suresini kısaltmıyor, çocuğu iyileştirmiyorsunuz. Aksine, atesi düşürmenin hastalık suresini uzatabileceğine dair çalışmalar var. Yani atesi düşürünce anı kurtarıyorsunuz, çocuğu tedavi etmiyorsunuz. Ben de diyorum ki: Bu gerçekten gerekiyor mu, düşürmeye değer mi? Önce bir düşünün, sonra harekete geçin diyorum.

Çocuklar nasıl havale geçirir?

Havaleden de öyle çok çok korkma.

 

Ailede ya da cocukta atesli havale hikayesi yoksa, doktor tibbi bir sebebe dayanarak ates takibi onermediyse niye atesi takip ediyorsunuz? “37,8 idi, ordan 38,2 oldu, 38,9’dan sekip 36,5’e dustu” seklinde takiplere anlam veremiyorum, kusura bakmayin. Elinizde termometre ile mi yasiyorsunuz?

Çocuğun ne kadar hasta olduğunu anlamak için termometreye değil, çocuğa bakin! Çocuğun ateşini takip ettiğinizde, her çıktığında düşürmek ile daha iyi anne olmuyorsunuz, inanın buna! Bir insanin hasta olduğunda vücudunda olan onlarca olaydan sadece biri ateş. Ama bir sabit fikir, bir takıntıdır gidiyor ateş  üstüne. Ateş varsa annenin birinci görevi bunu düşünmektir zannediliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here