Waldorf Okulları Tarikat mi Yetiştiriyor?

Dünya üzerinde var olan bir çok waldorf okulunu gezdim. Waldorf kısaca çocukların sayısal zekasından ziyada sözel zekasının ortaya çıkartılması demektir. Çocukların yeteneklerine daha hassas yaklaşılması, baskı ile zorlamayla nesiller yetiştirmek yerine onlara içtenlikle içlerinden geldiğince davranmalarının sağlanması demektir.

Çok severim…

Neyini severim?

Benim bir okuldan beklediğim;

  1. Bir çocuk “Hayır, Olmaz” larla büyümemeli.
  2. Yanlış yoktur. Çocuk için her şey mümkün olabilir.
  3. Ceza ve ödüllerle yetiştirilmemeli.
  4. Çocuklar zorlayarak değil içinden geldiğince öğrenmeli ve teşvik edilmeli.
  5. Paketli gıdalar yer almamalı
  6. Mümkünse organik malzemeler kullanılmalı
  7. Yemek hazırlama işine, masa toplamaya çocuklar da yardım etmeli.

Vs. vs. vs. diye uzayıp gidiyor yazım aslına bakarsanız. Ben bu şartlar altında mesela Antalya’da hiç kreş ya da anaokulu bulamadım. Bulacağımı da sanmıyorum açıkçası. Antalya Alanya’da waldorf okulu mevcut ama orası da bize çoook uzak. En son dedik ki eşimle bari İstanbul’a geri dönelim. Buralarda bu şartları sağlayan bir okul mevcut değil. Ve İstanbul’da okul araştırmaya başladım. Karşıma ilk olarak İmece çıktı. Ve eşimle hemen arayıp iletişim kurduk. Randevu aldık ve gidip görüştük. Okul tam da bizim hayal ettiğimiz güzellikte. Her şey organik, ahşap, dayatmasız ve cezasız öğrenme metotu baz alınarak çocukların gelişimi sağlanmakta. Süper. Ama gelin görün ki İstanbul kötü.

Zaten 2 yıl önce İstanbul’un sesinden ve gürültüsünden kaçıp gelmedik mi Antalya’ya? Şimdi okul için geri dönmek bence en kolay tercih olacak dedik ve Antalya’da hala başka seçenekler arıyoruz. İnternette dolaşırken neler yapılabilir diye araştırırken Alternatifanne’nin yazılarına rastladım. Waldorf egitimi hakkında yazmış yazıştırmış. Çoğuna katılmıyorum.

Kısaca Waldorf eğitimine değinecek olursak;

Waldorf: I.Dünya Savaşı sonrası Almanya’sında Rudolf Steiner tarafından , bir fabrikanın işçilerinin çocukları için kurulan bir eğitim sistemi. Ağırlıklı olarak, Montessori akımının 3+3 6şar yıllık döngüsünden farklı olarak, insan gelişimini 7’şer yıllık döngülere ayırıyor. Daha çok sanat, müzik, bahçecilik, yabancı diller gibi konular başta olmak üzere tüm konular sanatsal ortamlarda öğretiliyor. Almanya’da 600ün üzerinde Waldorf okulu bulunuyor, bir de ek olarak anaokulları var tabii. Waldorf okullarının 3 temel unsuru, ruh eğitimine yönelik, sorumluluk bilinci, doğruluk ve hayalgücünü geliştirmek üzerine kurulu. Çeşitli kaynaklarda bu konuda araştırma yaparken, Almanya’da bu eğitim metoduyla eğitim veren bazı ilköğretim okullarında karne ve not sisteminin uygulanmadığını gördüm. Zaten Waldorf eğitimi de en cazip kılan nokta karnesizlik gibi geliyor dimi gözümüze 🙂 Bence öyle. Beni Waldorf’a çeken ilk temel şey karne verilmeyişi oldu.

Waldorf Eğitim Sistemi’nde ‘her şeyi kendi zamanında yapma‘ fikri ön plandadır. Çocukların okul yaşının takvime göre belirlenmesinin yanlış olduğu ve çocuklar için önemli olanın bireysel gelişim olduğu savunulur. Çocuklar, ezber ve baskıdan kurtulup doğayla iç içe, ritmik ve gündelik yaşam içerisinde bir öğrenme süreci geçirmelidir. Bu baskıyı ortadan kaldırmak için de Waldorf yaklaşımında not sistemi, sınıfta kalma, ödev gibi uygulamalar bulunmaz.

Waldorf en temelinde Hristiyanlık üzerine kuruluyor. Yani buradan bakılınca tarikat gibi dursa da aslında öyle değil. Waldorf okullarında Türkiye’de ki gibi din dersleri incik cindik öğretilmez. Tüm din tarihinden bahsedilir. Ve bu bence mükemmel bir şeydir.

Bir çocuk Müslümanlığı da, Hristiyanlığı da , Yahudiliği ve Budizmi de ve hatta Paganlığı da en nihayetinde öğrenmelidir. Alternatifanne denilen kişi Waldorf eğitimini o kadar kötülüyor o kadar kötülüyor ki!

Artık atalarımızın bir sözü geliyor aklıma, “Kedi ulaşamadığı ciğere mumbar dermiş” ya öyle olmuş gibi. Ülkemizde Waldorf eğitimi henüz çok yeni oluşmuş bir sistem. Ve sanırım bir türlü ulaşamadığı için kötülemişte kötülemiş. Ama bence gerek yok. Waldorf eğitim sistemi dünya üzerinde var olan en iyi eğitim sistemlerinden birisidir. Hatta bir paylaşımını okudum demin yine. Başlığı şöyle; “Waldorf eğitimi gerçekte nedir?” bu paylaşımın altına resmen Waldorfta çalışan herkeslere Pagan demişte demiş.

Bilmeyen etmeyen canıııım insanlarda bana İnstagramdan yazıyor, işte waldorf sistemi şeytanmış yok tarikatmış, şöyle böyle diye.

Yok efenim öyle bir şey. Öyle herkeşlerin lafına aldırış etmeyin. Gidin gezin görün. Hatta sohbet edin sınıflarına bakın. Yok öyle bir şey. Evet nesneler birbirine çok benziyor olabilir ama öyle bir şey yok. Hem,

Paganizm* ne demek, masonik semboller ve pagan sembolleri nedir, niçin kullanırlar vs. gibi bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kısa ve öz bir açıklama yapacak olursak, işin özünde şeytana tapma söz konusu falan değil.
Paganizm de hiç bir zaman Şeytana tapma söz konusu olmamıştır.

Tanrı ve tanrıçalar vardır tapılan. Alternatifanne’nin bunlara dem vurduğunu Wicca’lar ama onlar da pagan olmalarına rağmen şeytana tapmazlar Hristiyanlığın sonradan yapıştırdığı bir yafftadır bu wiccalara.
wicca lar Neopaganizm içinde bir akımdır.

Örnek olabilecek diğer akımlar Şamanizm, Durudizm ve Asartu’dur.

Alternatifannein yazısına itiraz edişimin sebebi de; yeryüzü üzerinde ki hak dinlere inanan insanların yanı sıra pagan ya da diğer dinlere inanan milyonlarca insan var. Saygı duyulması gerekmektedir. Ama alternatifanne bunu waldorf eğitimi için hiç yapmamış sebebi nedendir bilinmez.

Bende Waldorf okulum varmışta yöneticisiymişim gibi bir edayla yazdım da yazdım.

Bana ne oluyorsa 🙂

Waldorfum benim canım. Ona kimse laf söyleyemez 🙂

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here