Çocuklara Cinsellik Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Bir kızım bir de oğlum var çok şükür. Onlar benim nasıl canım nasıl canım. Bir kıyafet giydirsem etiketi var mı diye arkasına bakarım. Keskin ucu o yumuşacık bedenine gelirse acımasın canı diye.

Günlerdir bitip tükenmeyen tecavüz olaylarını duymaktan, haberlerini okumaktan artık yoruldum. Yazık! Ülkemizin geldiği yere, getirildiği yere yazık…

Gün geçmiyor ki sapık 2 ayaklı canlının sapkınlıklarını duymayalım.

Her neyse…

Şimdi asıl mesela bu, çocuklarımızı bu cinsel sapkınlıkları olan insanlardan nasıl koruyacağız?

Şunu anlayalım ilk önce…

Çocuklarımızın ve bizim özel bölgeleri sadece cinsel organları yada iç çamaşırlarının alt kısmı değildir. Vücut bütünlüğüdür. Vücut bütünlüğü kesinlikle korunmalıdır. Bir çocuğa kesinlikle ve kesinlikle cinsel koruma sadece cinsel organları korunma amaçlı verilmemelidir.

Cinsel şiddetli mücadele derneği bu konu ile ilgili; ” Çocuğunuza, yabancı birinin sana dokunmasına kesinlikle izin verme! demek yerine, öpmeden önce ve sarılmadan önce izin isteyin.” diyor. Evet yanlış duymadınız. İzin isteyin. Annesi de olsanız babası da olsanız, dedesi de dayısı da olsanız bir şey fark etmez. İzin isteyin. Çocuk belki size o an sarılmak istemeyecek yada sizi öpmek istemeyecek. Onu da geçtik, belki sizi öpmek onun hoşuna gitmiyor. Belki sakalınız batıyor belki tükürüklü öpüyorsunuz, belki kokunuzu beğenmiyor. Her şey olabilir. Saygı duyun. Sadece cinsel bölgeleri değil, bütünü ile tüm vücudu ile çocuğun bedeni ve buna saygı duymak zorundasınız.

Ben mesela babam beni hep tükürüklü tükürüklü öperdi. Nasıl sinir olur, nasıl iğrenirdim. Öyle öpme d, Güzel öp derdim yoook anlatamazdım. Yine öperdi. Ayyyy hala aklımda mesela. Siz yapmayın bunları 🙂 Eniştemin sakalları vardı. Öperken hep sakalları batardı. Ayy bundan da çok rahatsız olurdum. Ama hayır diyemezdim. Keşke öğretselerdi bana da hayır demenin bu kadar normal olduğunu.

Normal çok normal. Çocuklarında pek ala bilinci var. Hatta onlarda ki bilinç bizden çok daha fazla. Yeter ki köreltilmesin.

  • Bir çocuğun sarılmama hakkı;
  • Öpmek istememe hakkı (teyzesi bile olsanız)
  • Elinizi tutmama hakkı;
  • Oyuncaklarını paylaşmama hakkı;
  • Teşekkür etmeme, özür dilememe hakkı;
  • Çocukluğunu çocuk gibi yaşama hakkı vardır.

Lütfen çocuklarınızın bütünlüğüne saygı duyun.

Çocuklarının isteklerini duyun ve saygı gösterin.

En önemlisi de çocuklarınızın yardım çağrısına kulak verin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here